• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Berezka

Berezka (dawniej Bereska, wspomina się też o określeniu Brzoska Wola) jest miejscowością położoną 470 m n.p.m., która znajduje się przy tzw. małej obwodnicy bieszczadzkiej pomiędzy Myczkowcami a Średnią Wsią. Odległość od Soliny i Polańczyka wynosi po 10 km, a kierując się na południe doliną potoku Bereźnica docieramy przez Wolę Matiaszową do Bereźnicy Wyżnej i dalej do Górzanki.

W II połowie XVIII wieku posiadaczem tej wsi był ród Balów. Następnie na przełomie XVIII/XIX wieku wraz z niedaleką Średnią Wsią stanowiła majątek ojca Aleksandra Fredry, hrabiego Jacka Fredry. Wiadomo, że kolejnymi właścicielami w XIX wieku byli Żurowscy. W dwudziestoleciu międzywojennym tę posiadłość ziemską rozparcelowano.

Po raz pierwszy o Berezce wspomniano w 1463 roku. Końcem I połowy XVI wieku została lokowana w dobrach ziemskich Balów. W maju 1915 roku doszło w tej okolicy do walk austriacko-rosyjskich, w których poniosło śmierć kilkudziesięciu żołnierzy, pochowanych w zbiorowych mogiłach. Berezka jest także miejscowością, w której doszło do zbombardowania budynków, służących za kwaterę sztabowi 168 Żelaznej Dywizji niemieckiej. Atak zainicjował kpt. Mikołaj Kunicki, dowodzący oddziałami partyzanckimi. W wyniku podjętych działań budynki i broń uległy zniszczeniu, poległo wielu niemieckich żołnierzy.

W Berezce znajdował się dwór obronny oszańcowany fortyfikacjami bastionowymi w XVII lub na początku XVIII wieku, który następnie przebudowano na rezydencję szlachecką, otoczoną parkiem krajobrazowym przez Fredrów. W latach międzywojennych dwór rozebrano i wycięto większość drzew w parku. Dokonali tego emigranci powracający z zagranicy, którzy wykupili miejscowe grunty i dwór. Po dworskim sadzie ocalały jedynie trzy potężne dęby i sosna, uznane za pomniki przyrody, a sam teren przekształcono w boisko sportowe. Ostatni właściciele bereskich dóbr zamieszkali w skrzydle gospodarczym pozostałym po dworze.

W 1970 roku XIX-wieczną kaplicę greckokatolicką przebudowano na prezbiterium dobudowanego do niej kościoła rzymskokatolickiego. W tej miejscowości można natknąć się też na ruiny murowanej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, wybudowanej na planie krzyża z ośmioboczną nawą w 1868 roku, a zniszczoną po roku 1945 oraz na cmentarz wojskowy z lat 1914 i 1915 z dostrzegalnymi ziemnymi mogiłami.

W przeprowadzonym badaniu z roku 1921 na 808 mieszkańców Berezki przypadało 779 grekokatolików, 26 Żydów oraz 3 katolików. Do końca II wojny światowej dominowała w tej miejscowości ludność bojkowska, pośród której żyło parę rodzin żydowskich i polskich. W latach międzywojennych część mieszkańców wsi emigrowała w poszukiwaniu pieniędzy do Ameryki. Po 1945 roku część ludności ukraińskiej wysiedlono do ZSRR, a w 1947 roku pozostałą część na Ziemie Zachodnie. Obecnie mieszkańcami Berezki są przesiedleni w czasie budowy zapory solińskiej dawni mieszkańcy Soliny.

Współcześnie Berezka składa się w przeważającej części z nowej zabudowy. W miejscowości kwitnie agroturystyka, znajdują się pensjonaty i schroniska młodzieżowe, dzięki czemu turyści mają możliwość zdobycia łatwego noclegu. Znanym zajazdem, w którym można się zatrzymać, jest Pensjonat Karino.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Krygowski W., Przez przełęcze Bieszczadów samochodem i z plecakiem, Warszawa 1975;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;

Bachlawa znajduje się na Małej Obwodnicy Bieszczdzkiej. Usytuowana jest pomiędzy Średnia Wsią a Myczkowem przy drodze krajowej nr 894.

Do Berezki dojeżdzają autobusy i busy.

Warianty dojazdu:

Z Sanoka przez Zagórz, Lesko - 29 km, 35 min jazdy samochodem.

Z Ustrzyk Dolnych przez Ustianową, Łobozew, Solinę, Myczków - 25 km, 25 min. jazdy samochodem.

Z Polańczyka przez Myczków i Średnią Wieś - 5 km, 5 min. jazdy samochodem.

Z Baligrodu przez Hoczew - 14 km, 20 min. jazdy samochodem.

Z Komańczy przez Szczawne, Tarnawę Dolną, Huzele i Hoczew - 40 km, 35 min. jazdy samochodem.

Z Rymanowa Zdroju przez  Sanok, Lesko i Hoczew - 60 km, 1 godz.  jazdy samochodem.

Z Iwonicza Zdroju przez Rymanów, Sanok, Lesko i Hoczew - 66km, 1 godz. 15 min.  jazdy samochodem.

  Zapraszamy do zgłaszania ofert. Maciek Dufrat 502 920 384, Piotr Kutiak 663 740 066

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 

ruiny murowanej cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego z 1868r.

Koścół rzzymskokatolicki, którego przezbiterialną część stanowi dawna greckokatolicka kaplica z 1 połowy XIX w.

Resztki umoecnień dworu Balów

Park krajobrazowy z drugiej połowy XVIII w. Założony został przez Balów

Cmentarz wojskowy z 1914-1915r.

Policja - 997

Pogotowie Ratunkowe - 999

Straż Pożarna - 998

Nr alarmowy 112

GOPR - 601 100 300

Urząd Gminy w Lesku -

Centrum Informacji Turystycznej w Lesku - 13 469 66 95

piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Solina
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384