• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Solina

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

 

"Zielone wzgórza nad Soliną…", tak brzmią słowa znanej piosenki Wojciecha Gąsowskiego. Tętniąca życiem, gwarna, pełna atrakcji zapewnia odwiedzającym ją miłośnikom Bieszczad liczne możliwości aktywnego wypoczynku.

Solina, której nazwa wywodzi się od wykorzystywanych tu w przeszłości słonych źródeł, to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-letniskowych w Bieszczadach. Istnieje ogromna różnica pomiędzy dzisiejszą Soliną, a prawdziwą miejscowością o tej nazwie, która została zalana przez wody Sanu.

Solina była jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach. O jej istnieniu świadczy zachowany z 1436 roku dokument, w którym zanotowano tę miejscowość jako własność rodziny Kmitów z Sobienia. W drugiej połowie XV wieku lokowano ją ponownie na prawie wołoskim. Później należała do różnych rodzin szlacheckich. Historyczna wieś ciągnęła się nad Sanem i w miejscu, gdzie wpadała do niego Solinka. W skład osady wchodziło kilka przysiółków, określanych jako zaścianki owsianej lub wołowej szlachty, z których ocalał jedynie przysiółek Werlas. Obecnie dawna Solina leży u stóp najwyższej zapory w Polsce, ponad 50 metrów pod powierzchnią wód Jeziora Solińskiego.

Z najważniejszych dat historycznych warto wspomnieć o kilku. W marcu 1915 roku w rejonie przysiółka Werlas, które dzisiaj stanowi osobną wieś, poległo około 200 kawalerzystów rosyjskich, którzy wpadli w austriacką zasadzkę. W roku 1932 mieszkańcy osady wzięli udział w zamieszkach, określanych jako powstanie leskie. Po przybyciu wojska uczestnicy zrywu ukryli się na stokach Jawora. W okresie II wojny światowej na terenie Soliny funkcjonował, założony przez braci Pawłusiewiczów z pobliskiego Ługu, polski oddział samoobrony, ochraniający tutejszych Polaków przed terrorem UPA i likwidujący aktywistów OUN. W 1941 roku miała miejsce krótka walka pograniczników sowieckich z Niemcami, a 3 października 1945 roku upowcy rozstrzelali tutaj dziesięciu Polaków. Najważniejszą jednak datą okazał się rok 1960, kiedy to rozpoczęto budowę zapory, w wyniku której zadecydowano o przesiedleniu mieszkańców wsi, którzy byli zmuszeni przenieść się do sąsiednich miejscowości. Zniszczeniu uległa cała zabudowa historycznej Soliny, jak i kilka obiektów sakralnych, m.in. drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała w 1938 r., której wyposażenie trafiło do Składnicy Ikon w Łańcucie, do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i do Muzeum Narodowego w Krakowie oraz uroczy pałacyk w Sokole. Ekshumowano trzy cmentarze, wywieziono także nawozy z obór, a wszystko ze względów sanitarnych. Nie wycięto w wielu miejscach drzew, których szczątki przez lata wystawały ponad lustro jeziora przy niższym stanie wody. Budowę zapory ukończono po ośmiu latach. W 1968 roku uroczyście przekazano ją do użytkowania.

W okresie międzywojennym Solinę zamieszkiwała ludność mieszana narodowościowo. Według spisu z 1921 roku na 863 mieszkańców przypadało 319 grekokatolików, 498 katolików i 46 Żydów. Większość z nich (około 569 osób), w tym ludność żydowska przyznawała się do narodowości polskiej. Po wysiedleniu Ukraińców w latach 1945 i 1946 pozostało we wsi ponad 500 osób, których później, w latach 60 przesiedlono. W okresie powstawania zapory napłynęło w okolice Soliny wielu nowych mieszkańców, głównie pracowników budowy i elektrowni, którzy zdecydowali się pozostać na stałe.

Współczesna miejscowość Solina, usytuowana na stoku Horbka i stworzona na gruntach wsi Zabrodzie, zaadaptowanej jako zaplecze mieszkalne zatrudnionych przy budowie tamy, to kompleks małego osiedla pracowników elektrowni oraz licznych sklepów z pamiątkami, pizzerii, lodziarni, smażalni ryb, restauracji, kawiarni, piwiarni, hoteli, domków wczasowych, campingów i pól namiotowych. Większość z nich znajduje się na ruchliwej uliczce handlowej powstałej pomiędzy dużym parkingiem dla autokarów, a przystanią i zaporą, która spełnia rolę deptaka dla spacerowiczów.

Solina słynie głównie z plaż, przystani statków, wypożyczalni sprzętu wodnego, elektrowni wodnej oraz amfiteatru, w którym są urządzane różnorodne imprezy. Na próżno szukać tutaj interesujących tras wycieczkowych i spacerowych. Wszędzie ruchliwe drogi i zabudowania lub gęsty las. Kąpiele w Jeziorze Solińskim są niebezpieczne ze względu na strome brzegi i zdradliwe prądy. Nie zmienia to jednak faktu, że soliński akwen stanowi idealne miejsce dla żeglarzy i wędkarzy.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Krygowski W., Przez przełęcze Bieszczadów samochodem i z plecakiem, Warszawa 1975;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;

Sieńko P., Ogórek S, Mrówka W., Niezbędnik turystyczny. Bieszczady, Piwniczna-Zdrój 2011

Kłos S., Bieszczady i Pogórze - Panorama Turystyczna, Warszawa 1988;

Łęcki W. (red.), Kanon Krajoznawczy Polski; Warszawa 2005

1-DSC 0321

 

DSC 0949 800x600 thumb medium480 318

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

 

Atrakcje w Bieszczadach: Jezioro Solińskie

Atrakcje w Bieszczadach: Jezioro SolińskieW Polsce największym sztucznym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Solińskie, powstałe dzięki wybudowaniu zapory wodnej w Solinie, która spiętrza wody rzek Sanu i Solinki, a także paru mniejszych potoków. Długość jeziora...

Czytaj więcej

 

Atrakcje w Bieszczadach: Wnętrze zapory w Solinie

Atrakcje w Bieszczadach: Wnętrze zapory w SolinieZ całą pewnością każdy miłośnik Bieszczadów, który choć raz zawitał do Soliny, zastanawiał się jak wygląda zapora wewnątrz. Ciekawość osób, które bardzo chciałyby zobaczyć środek tej niezwykłej budowli, może zostać...Czytaj więcej

 

Atrakcje w Bieszczadach: Wędkarskie Eldorado

 

Atrakcje w Bieszczadach: wędkarskie EldoradoWędkarze zaliczani są do największej grupy hobbystów w naszym kraju. Szacuje się, że tę dyscyplinę sportu w Polsce uprawia około półtora miliona osób, w tym ponad sześćset tysięcy skupionych w...Czytaj więcej

 

Atrakcje w Bieszczadach: Zapora w Solinie

 

Atrakcje w Bieszczadach: Zapora w SolinieZapora w Solinie należy do jednych z największych tego rodzaju obiektów w Polsce i z pewnością do najbardziej znanych. W ciągu kilku lat powstała zapora betonowa typu ciężkiego, której wysokość...Czytaj więcej

 

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

 

Czytany 6272 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Bóbrka Berezka »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384