• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:06

Bereźnica Wyżna

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Umiejscowiona na wysokości 500 m n.p.m., w dolinie potoku Bereźnica, który wpada do Jeziora Myczkowieckiego, Bereźnica Wyżna znajduje się na zachód od Jeziora Solińskiego, w odległości 16 km od Soliny i Polańczyka, i 7 km od Wołkowyi. W przeszłości istniała także Bereźnica Niżna, która obecnie jest tylko niezamieszkałym terenem po dawnej wiosce.

Pierwotna nazwa Bereźnicy brzmiała "Brzesznycza".

Bereźnica Wyżna to miejscowość lokowana ok. 1480 roku na prawie wołoskim. Pierwszym znanym posiadaczem tej majętności ziemskiej był ród Balów. Jednak najbardziej znanym jej właścicielem jest Zygmunt Kaczkowski, znany powieściopisarz, który fabuły swoich powieści osadzał w Bieszczadach. Kaczkowski otrzymał miejscowość od swojego ojca, ale często zaniedbywał ją, od zarządzania wsią woląc wędrówki po Bieszczadach. Razem z ojcem uczestniczyli w powstaniu z 1846 roku, w marszu na Sanok, w oddziałach powstańczych Jerzego Bułharyna. Zostali złapani przez chłopów z Cisnej i skazani wraz z siedmioma kompanami za udział na śmierć przez cesarza. Kary Kaczkowski uniknął, odzyskując wolność w 1848 roku w trakcie trwania Wiosny Ludów, kiedy to był oficerem Gwardii Narodowej, której działalność sprowadzała się do noszenia pięknych mundurów i demonstrowania patriotyzmu na spotkaniach towarzyskich i balach.

W latach międzywojennych, już po parcelacji, reszta majątku stała się własnością, pochodzącej z Ukrainy rodziny Staruchów, z których Anton, niegdysiejszy poseł austriacki w Wiedniu, w latach 1918-1919 był członkiem Narodowej Rady Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jego syn, Jarosław (pseudonim "Stiah") należał do Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej (UHWR) i pełnił funkcję naczelnika Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na tzw. Zakierzoński Kraj. Złapany w pułapkę przez KBW popełnił samobójstwo w 1947 roku pod Lubaczowem.

W 1921 roku Bereźnica Wyżna liczyła 493 mieszkańców zajmujących 76 domów, w tym 421 grekokatolików, 67 katolików i 7 Żydów. Po wojnie ludność ukraińska została wysiedlona. Nieliczni powrócili do wsi po 1956 roku.

Wiadomo, że w 1515 roku w Bereźnicy Wyżnej istniał kościół prawosławny. Drewnianą cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy, wybudowaną przez cieślę Jana Hnatkowskiego w 1830 roku, a ufundowaną przez Mikołaja Krajewskiego, od 1947 roku użytkuje się jako kościół rzymskokatolicki. Jest trójdzielna i kryta prostym, blaszanym dachem. W środku cerkwi zachowały się fragmenty ikonostasu, którego ikony pochodzą z XVI wieku, a inne części wyposażenia z XIX wieku. Blisko świątyni stoi drewniana, dwukondygnacyjna, słupowa dzwonnica z dzwonem z 1868 roku. Na miejscowym cmentarzu, usytuowanym wokół cerkwi, znajdują się liczne stare nagrobki, w tym piaskowcowy nagrobek rodziny Staruchów - Antona i Marii.

 

 

Około 200 m na północ od cerkwi stoi, ufundowana przez Wincentego Łęckiego, murowana kaplica rzymskokatolicka z 1908 roku, a w górnym końcu miejscowości można zobaczyć kamienny głaz, upamiętniający pobyt Zygmunta Kaczkowskiego, który ustawiono w 1976 roku z okazji jednego z rajdów "Szlakiem sławnych piór". Tablicę z brązu, przymocowaną do głazu skradziono, z tego powodu zastąpiono ją tablicą drewnianą.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 6224 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Bukowiec Bóbrka »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384