• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:03

Myczków

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Myczków jest położony na wysokości 460 m n.p.m., niedaleko drogi prowadzącej z Polańczyka do Leska, w odległości 4 km zarówno od Polańczyka, jak i Soliny.

W dokumentach wspomina się o tej wsi od roku 1376, a lokowano ją około 1580 roku na prawie wołoskim. Myczków wchodził w skład majątków ziemskich rodu Balów z Hoczwi, następnie właścicielami były różne rodziny szlacheckie, w tym Stadniccy z Leska.

W przeszłości Myczków był miejscowością zamieszkałą w przeważającym stopniu przez Polaków i Ukraińców. Mieszkały w niej rodziny szlachty zagrodowej: Jaworskich, Dymińskich, Matuszewskich, Krupińskich, Podkalickich, Ustianowskich, Rafalskich, Tomaszewskich, która zajmowała zaścianki Kaliszcze i Podkaliszcze. Na 436 mieszkańców w 1921 roku przypadało 310 grekokatolików, 119 katolików i tylko 6 Żydów.

O tym, że w latach międzywojennych Myczków był miejscowością polsko-ukraińską, świadczą kościół rzymskokatolicki i cerkiew greckokatolicka, niegdyś zgodnie ze sobą sąsiadujące. Obydwie świątynie ufundował w 1900 roku właściciel lokalnego majątku, Jan Nepomucen Zatorski, aby nie urazić wyznawców żadnego z tych dwóch odłamów katolicyzmu.

W początkowych latach okupacji niemieckiej działał w okolicach Myczkowa kapitan Wawrosz, który organizował przerzuty ludzi na Węgry i przez San z sowieckiej na niemiecką stronę. Pomagał Polakom, wracającym do swoich rodzin oraz osobom zagrożonym aresztowaniem przez NKWD i wywózką na Sybir. Gestapo udało się aresztować kapitana i rozstrzelać na górze Gruszka pod Leskiem.

Po wojnie w 1947 roku z terenów Myczkowa wysiedlono grekokatolików, mimo że większość z nich uważała się za rdzennych Polaków. Niektórym udało się powrócić w te okolice po 1956 roku.

Toczyły się w Myczkowie także walki z UPA, w wyniku których część wsi zniszczono.

Obecnie murowana, jednowieżowa cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, wybudowana w 1899 roku, po roku 1947 zniszczona i opuszczona, pełniła funkcję magazynu GS do 1977 roku, kiedy to zaczęła służyć wiernym jako filialny kościół rzymskokatolicki, dzięki odwadze księdza Obrockiego, który nie zważając na niebezpieczeństwo ze strony władz, wymienił zamki w cerkwi, a następnego dnia zaprosił wiernych na mszę, by od 1981 roku stać się samodzielną parafią pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Dawny dwuwieżowy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa pełni funkcję kaplicy.

W sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się XVIII-wieczna ikona z wyobrażeniem świętego Mikołaja, pochodząca z dawnej cerkwi Myczkowa. Z kolei na budynku myczkowskiej szkoły wisi tablica, upamiętniająca postać Zygmunta Kaczkowskiego, XIX-wiecznego powieściopisarza.

W Myczkowie znajduje się park podworski, otwarte sezonowo schronisko PTSM, poza tym można znaleźć nocleg w prywatnych kwaterach gospodarstw agroturystycznych.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;\

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 6281 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Polańczyk Myczkowce »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384