• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Atrakcje w Bieszczadach: rezerwat leśno-krajobrazowy „Koziniec”

Napisane przez 
Rezerwat Koziniec Rezerwat Koziniec Piotr Kutiak

Rezerwat leśno-krajobrazowy „Koziniec” to obszar o powierzchni 28,68 ha, który został powołany do życia 9 maja 2004r. Obejmuje ochroną przyrodniczo-cenne obszary południowych stoków góry o tej samej nazwie. Omawiany teren wchodzi w skład Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Ochronie podlegają siedliska: buczyny karpackiej, subkontynentalnego grądu oraz jaworzyny karpackiej. Spotyka się tu również unikatowe w skali regionu „wiszące drzewa” czyli zawieszone na bryle korzeniowej lipy. Mamy tu do czynienia z procesami erozyjnymi, które odsłoniły korzenie drzew zawieszone nad stromą skarpą opadającą do Jeziora Myczkowieckiego.

Koziniec (2)

Stromizny na terenie rezerwatu kryją wiele ciekawych wychodni i urwisk skalnych oraz płatów roślinności kserotermicznej. W rezerwacie spotykamy sałatnicę leśną, wawrzynek wilcze łyko, języcznik zwyczajny, kopytnik pospolity i bluszcz pospolity. Wiosną dno lasu urzeka rozległymi kobiercami czosnku niedźwiedziego . Prawdziwą osobliwością jest lepnica gajowa – roślina znana ze stanowisk w Pieninach.

Półki skalne w obrębie rezerwatu stanowią doskonałe warunki do gniazdowania dla gatunków ptaków chronionych. Spotyka się tu wiele gatunków ptaków: dzięcioła dużego, czarnego i zielonosiwego. Nad lasem i jeziorem szybują myszołowy.

W odległości 100 m od południowo-wschodniej granicy rezerwatu znajduje się kamieniołom, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach. Można podziwiać stąd oba zalewy: Myczkowiecki i Soliński, pasmo Żukowa oraz połoniny Bieszczadzkiego Parku Narodowego w tle. Rezerwat jest udostępniony do zwiedzana, wędrować można ścieżką spacerową grzbietem Kozińca (522 m n.p.m.), która wiedzie od kamieniołomu do Ośrodka „Bieszczady”.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 DSC01488

Koziniec (1)

Koziniec (4)

Koziniec (5)

Koziniec (6)

Koziniec (7)

Koziniec (8)

Koziniec (9)

Koziniec (10)

Koziniec (11)

Koziniec (12)

Koziniec (13)

Koziniec (14)

Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384