• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Ciekawe miejsca w Bieszczadach: Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Napisane przez 

Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II, które odwzorowuje style kulturowe i etnograficzne dawnych mieszkańców Bieszczadów, powstało na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach. Jest to park, w którym można zobaczyć zapierające dech w piersiach wspaniałe makiety kościołów i cerkwi. Osoby zwiedzające to niezwykłe miejsce zapoznają się z różnorodnością stylów bogatej sakralnej architektury drewnianej charakterystycznej dla poszczególnych grup etnicznych, które zamieszkiwały obszary dzisiejszego pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego.

Otwarcie Centrum nastąpiło w 29 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, czyli w dniu 16 października 2007 roku. W dniu otwarcia odbyła się także sesja naukowa, podczas której poruszano następujące tematy z zakresu:

- historii kościoła na pograniczu Polsko-Słowacko-Ukraińskim,

- dialogu kościołów siostrzanych katolicko-prawosławnych,

- zróżnicowania etnograficznego i kulturowego tych terenów.

Park powstał na obszarze o powierzchni ok. 0,8 hektarów, które obejmuje 10 wzgórz. Na nich ustawiono 140 makiet w skali 1:25 przedstawiających najstarsze drewniane kościoły, cerkwie greckokatolickie i prawosławne z terenu południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji.

 

Architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego, zaś makiety wykonał zespół, którym kierował rzemieślnik z Chmielnika koło Rzeszowa - Janusz Kuliga. Wystawę uzupełnia muzyka i śpiewy pieśni religijnych odpowiednich dla wybranych grup religijno-etnicznych, a także komentarz wygłaszany w kilku językach w punkcie informacyjnym.

Centrum Kultury Ekumenicznej ma służyć przede wszystkim pamięci niezwykłych budowli sakralnych różnych stylów architektonicznych, które są bardzo kruche, o czym świadczą zniszczenia starych kościołów i cerkwi. Poza tym park pokazuje inne spojrzenie na bolesną przeszłość katolików obrządku łacińskiego i grekokatolików. Ujawnia to, co powinno nas łączyć i uczy, że warto i trzeba zachowywać w pamięci wiedzę o zanikających kulturach oraz szukać wspólnego dialogu i szacunku.

 

 


 

Anna Twardy

 

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następującej strony internetowej:

1. http://www.myczkowce.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=31

Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384