• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Atrakcje w Bieszczadach: Wnętrze zapory w Solinie

Napisał 
zapora w Solinie zapora w Solinie Piotr Kutiak

Z całą pewnością każdy miłośnik Bieszczadów, który choć raz zawitał do Soliny, zastanawiał się jak wygląda zapora wewnątrz. Ciekawość osób, które bardzo chciałyby zobaczyć środek tej niezwykłej budowli, może zostać w pełni zaspokojona, jeśli tylko zainteresowani zdecydują się na jedną z wycieczek w głąb zapory i elektrowni, organizowanych przez PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce.

DSC 0868 800x600 thumb medium480 318

Ta wyjątkowa podróż do wnętrza solińskiej zapory składa się z dwóch części. Pierwszą częścią i równocześnie wprowadzeniem w tematykę jest seans filmowy, którego fabułą są możliwości wykorzystywania energii odnawialnych źródeł przyrody: wiatru, słońca, biomasy oraz wody. Dopełnienie filmu stanowią komputerowe wizualizacje procesów produkcji energii. Dodatkowo można zapoznać się z światowymi dokonaniami w dziedzinie energii odnawialnej z uwzględnieniem osiągnięć polskich inżynierów.

Następnie zwiedzający zapoznają się z gablotami o odnawialnych źródłach energii. Można w nich zobaczyć archiwalne zapisy wszystkich etapów budowy tej wyjątkowej zapory i hydroelektrowni oraz unikalne zdjęcia z okresu jej powstawania.

DSC 0866 800x600 thumb medium480 318

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami, następuje wyczekiwany etap wycieczki: zwiedzanie zapory i elektrowni. Poznawanie tej budowli rozpoczyna się od zobaczenia hali produkcyjnej elektrowni, następnie uczestnicy przechodzą do hali maszyn. Kolejnym punktem zwiedzania jest galeria numer 1, która znajduje się 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. To w niej zwiedzający zapoznają się z zasadami wznoszenia poszczególnym sekcji, instalacjami urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory i sposobami uszczelniania podłoża. Z galerii numer 1 przechodzi się do galerii numer 2, gdzie główną atrakcją jest jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory tzw. "fuga oszczędnościowa". Zapora pełna jest zaciemnionych korytarzy, w których łatwo się zgubić.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie strony internetowej:

http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/

piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384