• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

Ciekawe miejsca w Bieszczadach: Jezioro w Myczkowcach

Napisał 

W wyniku powstania zapory w Myczkowcach spiętrzone wody Sanu utworzyły na sześciokilometrowym odcinku rzeki wąski, sztuczny zbiornik wodny, który sięga aż po zaporę w Solinie. Jezioro w Myczkowcach, którego wody zalały głęboką dolinę Sanu umiejscowioną pomiędzy wzgórzami, otaczają malownicze wzniesienia: Grodzisko o wysokości 556 m n.p.m., Berdo o wysokości 577 m n.p.m., Koziniec o wysokości 524 m n.p.m. i Żukowiec o wysokości 502 m n.p.m. Jezioro jest wąskim i rynnowym zbiornikiem wyrównawczym elektrowni w Solinie. Jego pojemność wynosi około 10,9 mln m3 wody. Pojemność użytkowa to 5,4 m3. Linia brzegowa sięga około 15 km. Maksymalna głębokość jeziora wynosi około 15,2 m. Brzegi nad zbiornikiem są błotniste i mało przyjazne, dlatego nie ma tu kąpielisk. Jest to spowodowane dużymi i częstymi wahaniami poziomu wody. Mimo to jezioro pełni funkcje rekreacyjne. Można popływać tutaj kajakiem lub rowerem wodnym.

Anna Twardy www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek: 1. Luboński P., Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1998, 2. Michalak J., Nad bieszczadzkim morzem, Krosno 2001, 3. Orłowski S., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część III. Dolinami Sanu, Solinki i Osławy, Myczkowce 2012.

piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384