• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:05

Bukowiec

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Bukowiec jest miejscowością położoną na wysokości około 480 m n.p.m., ulokowaną przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, w urokliwej dolinie rzeki Solinki. Wieś znajduje się w odległości 3 km od Wołkowyi i Terki.

Bukowiec założył na prawie wołoskim ród Balów około 1448 roku. Obecnie stanowi miejscowość letniskową, w której znajdują się ośrodki wypoczynkowe (domy wczasowe "Pod Kiczorą" i "Solinka"), ośrodki agroturystyczne, sklep, bar sezonowy, stanica harcerska i pole namiotowe.

We wsi przeważała ludność rusińska, głównie Bojkowie. Mieszkańcami byli także Polacy, Żydzi i kilka rodzin cygańskich. Według wykazu z 1921 roku w Bukowcu 91 domów zamieszkiwało 457 grekokatolików, 65 katolików i 31 Żydów - razem 553 osoby. Dodatkowo zanotowano istnienie pięciu rodzin cygańskich. Po II wojnie światowej rodziny bojkowskie wysiedlono do ZSRR w 1946 roku i na Mazury w 1947 roku. W tym czasie wieś została częściowo spalona przez jednostkę KBW, po tym jak ludność ukraińska uciekła do lasów przed przymusową migracją. Po roku 1956 niektórzy zdecydowali się powrócić do Bukowca.

Mimo, że w miejscowości dominuje nowa zabudowa z imponującym murowanym kościołem na czele, można tutaj znaleźć parę chat bojkowskich, w tym drewniane, zrębowe domy z XIX wieku o dachach dwuspadowych oraz ruiny cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem świętego Dymitra z 1865 roku, po której ocalały jedynie ślady podmurówki ze schodami, a także mensa, pozostałość po ołtarzu. Zachowała się natomiast parawanowa dzwonnica cerkwi.

Z Bukowca prowadzą ciekawe trasy wycieczkowe na pobliskie wzniesienia m.in. droga przez Rajskie i Polanę do Czarnej, a na południe doliną Solinki do Cisnej, mijając Terkę i Buk. Na uwagę zasługuje też leśna droga, która prowadzi do uroczego przełomu Wetlinki koło Zawoju tzw. Sinych Wirów, niedaleko miejsca, gdzie Solinka łączy się z Wetlinką.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 5089 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Górzanka Bereźnica Wyżna »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384