• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 13:58

Terka

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Terka jest miejscowością usytuowaną na wysokości 520 m n.p.m. w dolinie Solinki, u podnóża masywu Tołstej, w odległości 5 km od Bukowca, założoną przez ród Balów w 1463 roku.

To jedna z najstarszych wsi, pierwotnie skolonizowana przez Bojków i Polaków. Nie brakowało też rodzin żydowskich. Ze spisu z 1921 roku Terkę zamieszkiwało 460 osób, z czego 376 było grekokatolikami, 72 katolikami i 12 wyznania mojżeszowego. Obecnie ma ona wielu nowych mieszkańców.

Nazwa miejscowości wywodzi się od gwarowego określenia tarniny, które brzmi "Tharnka".

Ze schyłku XV wieku pochodzi notatka o klasztorze prawosławnym, wspomnianym w 1489 roku, a który już nie istniał w 1780 roku. Pozostała po nim tylko nazwa pobliskiego wzgórza, Monaster.

W 1848 roku we wsi odbyło się symboliczne ""zakopywanie pańszczyzny". Dokumenty powinności wobec dworu zakopano przy chacie chłopa, który jako kolejny miał odrabiać pańszczyznę. Na pamiątkę, w miejscu zakopania postawiono krzyż, który istnieje do czasów współczesnych.

W 1911 roku na miejscu trójkopułowej, drewnianej cerkwi z 1771 roku wybudowano nową. Obecnie pozostał jedynie ślad po cerkwi i resztki XIX-wiecznej, murowanej dzwonnicy. Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej wzniesiono w latach 1930-1932. W granicach cmentarza znajduje się kilka starych nagrobków oraz tablica upamiętniająca tragicznie zmarłych mieszkańców Terki. W dniu 9 lipca 1946 roku oddział WOP-u uwięził 33 osoby z ukraińskich i mieszanych rodzin w domu, który następnie obrzucono granatami i ostrzelano, a wszystko w odpowiedzi na porwanie trzech mieszkańców Terki przez UPA. W wyniku tych zdarzeń reszta mieszkańców ewakuowała się do Wołkowyi, obawiając się odwetu ze strony banderowców. Upowcy w odpowiedzi rozbili głowy dwóm porwanym i powiesili ciała na drzewach, a z dnia 14 na 15 lipca 1946 roku zaatakowali placówkę wojska polskiego w Wołkowyi.

W Terce ocalało parę starych, drewnianych chałup. Poza tym funkcjonuje tutaj schronisko młodzieżowe, sklep, bar. Istnieją też pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 1998;

Kryciński S., Gąsiorowski A., Olszański T.A., Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków 2009

Mendelowski S. (red.), Gmina Solina, Krosno 2005;

Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988;

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 4930 razy
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Werlas Rybne »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384